Teplota vody

//

História teplôt

História teplôt LaManche
___________________

Najnovšie videoPočet návštev: Štatistika

Mapa navstev

My sa zimy nebojíme, nemáme z nej strach.
S odvahou si zaplávame v ľadových vodách...


Zimné plávanie

Devín - Morava 2016 - Zimné plávanieDevin-tytulka

Tohtoročná zima ani nie je zima. Raz mrzne, vzápätí sa oteplí a nakoniec aj čo to spŕchne. Minuloročné leto a jeseň boli veľmi skúpe na zrážky, čo sa odzrkadlilo na nízkom stave výšky hladín našich riek a jazier. A čo sa týka nízkych teplôt , ako tak sa to v januári pani zima pokúsila zachrániť pred dvoma týždňami a ako tak prituhla, čím nám nakoniec pripravila teploty vôd pod 4°C.

Celý článok TU

V sobotu bolo hmlisté počasie po celý den a tak sme boli zvedavý na nedeľu

Devín a Morava nás privítali v slnečnom a mierne veternom dni. Teplota vzduchu +6°C a vody +2.8°C. Hladina rieky Morava poskočila smerom hore o cca 60-70 cm oproti piatku, čo sme zhodnotili ako vyhovujúci stav.

Okolo 13-tej sme sa začali schádzať v reštaurácii "U rytiera". Všetci boli zvedavý, že čo a ako budeme plávať. Novým členom sme odporučili trať 500m, to preto lebo odhadovaný čas plavby by mal byť cca 7-10 minút, a musia nazbierať skúsenosti aj s takto studenou a pomaly tečúcou vodou (3km/h). Ostatný dlhoročný otužilci zvolili trať 1000 m. Spolu nás bolo 41 otužilcov. Svojou prítomnosťou nás poctili Kolárovské mrože, "twentytwo mans" z Dunajskej Stredy, Medvede z Dunajskej Lužnej a ďalší členovia a nečlenovia OZ ĽMB.

Po spoločnom nástupe so Slovenskými ľadovými medveďmi (bolo ich cca 30) sme sa rozišli v dvoch skupinkách na príslušné stanovištia a ponorili do vôd Moravy. Na 1000 m úsek sa podujalo 19 plavcov. V prvý moment sme si uvedomili, že je akosi rýchlejšia ako som predpovedal na nástupe. Plavba bola pokojná, slniečko krásne svietilo. Po cca 14 tich minutách sme 1000-ckari doplávali k pamätníku. 500-vkárom to dnes trvalo cca do 8 minút.


V reštaurácii sme sa zahriali čajom, osušili, prezliekli a všetci spokojný s dnešnou vydarenou akciou rozlúčili.

Špecifikom plávania v dolnom toku rieky Morava je jej pomalý prietok a tiež nízka teplota vody okolo +1°C. Pri tečúcej vode dochádza k obmývaniu tela plavca a intenzívnejšiemu pôsobeniu chladu na telo. Preto je dôležité vo takejto vode plávať, a takto pohybom svalov produkovať teplo potrebné pre vnútorné zahriatie dôležitých orgánov jadra. Prsty na rukách samozrejme začnú rýchlo "mrznúť", ale plávaním - pohybom predsa len trochu viacej ich prekrvíme. A keď vylezieme z vody, tak krúživým pohybom pažami docielime rýchle prekrvenie a rozmrazenie prstov.

Chceme sa poďakovať za disciplinované správanie všetkým plavcom otužilcom.

Poďakovanie patrí aj personálu "krčmy" U rytiera za príjemnú a z rozkúreného krba teplú atmosféru.

Tešíme sa na Vás všetkých aj na budúcoročné zimné plávanie vo vodách Moravy
a 7. februára - ŠPORTOVÝ OTUŽILEC.

Morave, Devínu, studenej vode a plavcom otužilcom "NAZDAR"

Ľubomír Klimek[Akt. známka: 0,67 / Počet hlasov: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Lubomir | Vydané dňa 31. 01. 2016 | 1354 zobrazení | Informační e-mailVytlačiť článok
Site created by palieux © 2008 | Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvorené prostredníctvom phpRS - GNU/GPL redakčného systému.