Kalendár


Počasie

BRATISLAVA Zlaté piesky

Obrázok

Najnovšie video


S ľadovým medveďom
veselo aj vážne

Vtip na dnes

Mapa návštev



Dialkové plávanie

Úspešný pokus Jozefa Doda Bartaloša - Gibraltar júl 2014 - Long distance swimming

Dodo Bartaloš Začiatkom júla 5.7 sa náš člen Dodo Bartaloš pokúsil preplávať Gibraltársku úžinu.
Realizačný team: Laco Pečenka, Ľubo Klimek


PRIEBEH PLAVBY TU




K dnešnému dňu sa podarilo Gibraltársku úžinu preplávať cca 900 plavcom z čoho je 440 plavcov, ktorý preplávali len jednu cestu do Afriky "ONE WAY" a bez neoprénu. Dodo Jozef Bartaloš sa stal oficiálne tretím slovákom v uvedenej kategórii po Ivanovi Gazdíkovi a Lacovi Pečenkovy v roku 2010. V sekcíi s neoprénom sa to podarilo zatiaľ jednému slovákovi Obrtancovi.

Najkratšia vzdialenosť medzi Európou a Afrikou je cca (najmenšia šírka úžiny) 14.6 km. Zo severu (Európa) aj z juhu (Afrika) tečú silné prúdy zo západu z Atlantiku na východ do Stredozemného mora, ktoré sú kritické pri pokusoch plavcov zdolať obávanú úžinu. Druhým nie menej významným faktorom je vietor, ktorý väčšinou fúka zo západu. Tento vietor vytvorí na hladine krátke až 2.5 metra vysoké vlny so spenenými vrcholkami. Pri rýchlosti vetra od 6° Beaufortovej stupnici sily vetra sa pokus väčšinou ukončí.

Touto cestou Dodo ďakuje všetkým doma za podporu a gratulácie a najmä svojmu podpornému týmu Danke, Lacovi a Ľubovi.

Krátke video z úspešného pokusu".

5.7 21:30 Večer o deviatej si bol Dodo prevziať z rúk Rafaela certifikát preplavby a mapu.

5.7 13:39 - Dodo po 6 hodinách a 44 minútach štastlivo preplával Gibraltársku úžinu.

5.7 10:00 - Asi po troch hodinách sme sa dostali do stredu úžiny. V pravo sa v rannom opare jagal maličký maják v Tarife a pred nami bolo Maroko. Zdalo sa akoby na dosah. V ľavo sa majestátne týčila ikona Gibraltárskej úžiny hora Djebel Musa - Mojžišova hora na Africkom kontinente.
V takejto kludnej atmosfére priebežne raz za štyridsať minút Dodo aj Lucia občerstvovali, Lucia si dala aj kúsok banánu a Dodovi zase chutil hroznový cukor. Priebežne som na GPS porovnával dnešnú trasu s trasou Ivana a Laca spred štyroch rokov, a bolo mi jasné, že keď sa nič mimoriadne nestane, tak to dnes bez problémov obaja plavci stihnú. Len aby sa nezdvihol vietor. Predpokladal som, že by sa mohol zdvihnúť tak okolo dvanástej, ale predpoveď počasia bola prívetivejšia. To by sme už mali byť tak kilometer a pol od Afrického pobrežia, čo by už nemal byť problém.Ešte som podal správu, že je všetko O.K. a plavci sú v pohode. No asi som to nemal robiť, lebo asi tak za hodinu sa zdvihol od západu celkom silný vietor a vzdul hladinu mora. Zo začiatku to boli také pol metrové vlny, ale keď vietor zosilnel, tak sa začali objavovať spenené vrcholky vĺn. Plavcom sa začalo plávať viditeľne ťažšie a pomalšie, lebo ich vlny zalievali a lámali. Aj ja na doprovodnom člne som mal čo robiť aby som sa udržal. Všetci sme dúfali, že sa to po čase ako tak skludní, ale mýlili sme sa.
V jednom okamihu asi tak po hodine a pol plávania sme sa priblížili k Africkému brehu tak na 800m, ale silný vietor zo západu spolu so silným prúdom, ktorý obmýva Africké pobrežie sa postarali o to, že vysnívaná pevnina sa začala veľmi rýchlo pohybovať do prava a vzdalovať sa. Vlny už dosahovali skoro 2m, vietor som odhadoval tak na 40km hod. a Lucia s Dodom neskutočne bojovali o každý zaplávaný meter. Podľa vyjadrenia Antonia sila vetra bola na úrovni 5° Beaufortovej stupnici.
Pred nami sa otvoril malý záliv, kde by sa mohlo nachádzať predposledné miesto pre úspešné ukončenie pokusu o preplávanie. Celý tento čas spolu aj s lodivodom na doprovodnom gumáku sme pozorne pozorovali oboch plavcov a boli sme prichystaný zakročiť, ak by sa niečo v takomto veternom počasí niečo stalo.
V takto veľkých vlnách sa Dodovi veľmi zle držal smer, lebo ako po plavbe povedal, nič nevidel, lebo mu oči opuchli. Celý ten čas sa orientoval len podľa sluchu keď sme sa ho snažili píšťalou upozorniť, že pláva zlým smerom.

Nakoniec pri brehu zátoky, tesne za hranicou Maroka a Španielska - mesta CEUTA priplávala ku "gumáku" Lucia, dotkla sa ho a mala za sebou úspešný pokus. Vytiahli sme ju do člnu a zagratulovali jej k úspechu.
Do 10 minút "na slepo" priplával Dodo, tak isto sa dotkol člnu a aj on to mal úspešne za sebou.
Z gumáku sme potom prestúpili do navigačnej lodi, a pobrali sa späť do Tarify. Postupne začal vietor slabnúť a vlny sa skludnili.

Na móle v prístave sme sa spoločne rozlúčili s Rafaelom a jeho podporným týmom. Lucii sme popriali šťastný návrat domov.


5.7 06:55 - Dodo spolu s Luciou odštartovali svoj pokus. Držíme im palce.

Zabrali čo im sily stačili, lebo si boli vedomí že toto sú rozhodujúce metre počas prvej hodiny a pol, kedy sa rozhodne či prekonali silný prúd vody od západu, ktorý tesne obmýva Tarifu v šírke asi 3 km. Po dvoch hodinách plavby nám lodivod Antonio ukázal palec hore čo znamenalo, že prvý kritický moment máme šťastne za sebou a bude sa ďalej pokračovať.
Po hodine sme absolvovali prvé kŕmenie, vlastne doplnenie tekutín, Dodo aj Lucia si chlipli trochu koly a "jonťáku" a pokračovali ďalej. Pauza musí byť krátka, aby ich prúd neodniesol príliš ďaleko na východ.

5.7 6:00 - Rano sme sa zobudili 0 4:50, rychlo uvarili caj, poniktory si dali rannu kavicku a o 5:30 sme sedeli v aute. Prve co nas zaujimalo, bolo pocasie. More podla zvuku priboja bolo kludne,bezvetrie a ciastocna oblacnost.
V pristave sme sa objavilin tesne pred siestou. Hned pred vchodom do mariny sme sa stretli s nasim doprovodom. Lodivod Antonio nam oznamil nemilu spravu. Do pristavu sa nemoze ist, lebo je uzatvoreny kvoli "BOMBE". Uz od piatej to tu policia uzavtrela. No a nam zacali vyrit myslienky, stihnu to do maximalneho prilivu ktory kulminoval okolo 6:45, alebo to budeme musiet otocit spat na apartmany bez plavania. Ako Dodo povedal, tak toto nevymyslis, Lucia zostala zhrozena. Ale stastie sa znova na nas usmialo a do pristavu nas vpustili o 6:19. V zapati sa objavil Rafael, odfotil si Doda a Luciu, poprial nam stastnu plavbu a rozdal posledne instrukcie. Kedze k doprovodnej lodi bol dnes prideleny jeden "gumak" rozumej cln, na ktoreho palube mohol byt len jeden clen nasej vypravy "KRMIC", tak som sa so vsetkym proviantom a technikou pobral na gumak. Laco s Danou dostali miesto na doprovodnom clne. Ulohou doprovodneho clnu bolo viest plavcov cez uzinu a lodivod mal pravo zrusit plavbu ked to uznal za vhodne, ale hlavne z dvoch pricin: pomaly uvodny nastup, velke vlny a ine nebezpecenstvo. Gumak ma za ulohu byt pri plavcoch a poskytovat im prvu pomoc a priebezne ich krmit. Pomali sme oboplavali marinu a dostali sa na sire more k najjuznejsiemu cipu ostrova v Tarife. Dodo a Lucia skocili do vody, doplavali ku skalam, dotkli sa ich a na znamenie pistalky mohli zacat plavat.

4.7 21:20 - Dnesny den nas prekvapil bezvetrim a kludnou hladinou mora. Okolo desiatej si Dodo s Lacom dali dvojhodinovy trening a ja som si dal trojhodinovku. V takto kludnom mori sa plavalo omnoho lepsie ako vcera vecer, kedy cekom slusne fukalo a vzduvalo vlny. Okolo obeda sme trening ukoncili a o pol piatej sa vybrali do Tarify kde s Luciou o pol siestej si vypoculi od Rafaela instrukcie pre plavbu.
V Sobotu rano o 6:15 zacinanme na mole v pristave. Nasledne sa plavci Dodo a Lucia pripravia, ponatieraju sa opalovacim kremom, lanolinom aby si nezodrali kozu v slanej vode, rozcvicia a nasadnu na cln. V druhom sprievodnom clne budeme dvaja krmici. Spolocne sa presunieme k najuznejsiemu cipu ostrova kde sa plavci dotknu brehu a spolocne vyrazia na svoju plavecku put.
Najkrytickejsie su prve dve hodiny, kedy plavci musia maximalne zabrat, aby ich silny prud vody obmyvajuci spanielske pobrezie nestiahol ma severovychod do oblasti Algecirasu a poloostrova Gibraltar.
Potom nasleduje plavba ponad 1200 metrov hlboke dno. Specifikom Gibraltarskej uziny je silny morsky prud z Atlantiku smerom do Stredozemneho mora. Jeho rychlost je asi 5-6 km/hod., pre ilustraciu ako ked Dunaj tecie v Bratislave pri Eurovei. Ked plavec chce dosiahnut Africke pobrezie, tak musi stale plavat minimalnou rychlostou 3km/hod. Za krasneho slnecneho pocasia sa tak okolo 12tej hodiny zdvihne vietor, vacsinou zo zapadu a kludna hladina mora sa zvlni kratkymi az 1.5m vysokymi vlnami. Toto je druha kriticka cast plavby. Tu sa vacsinou plavci aj napiju slanej vody a nasledne im moze prist zle od zaludka.
Na africkej strane je poslednym moznym bodom pre uspene doplavanie pobrezie na zapad pred pristavom do mesta Ceuta.
Dodo sa citi dobre a je vo vybornej nalade. Drzte nam palce. Ak podmienky budu dobre, pokúsime sa Vam sprostredkovat krátkymi spravami dianie na mori.

3.7 18:20 - Na navsteve u Rafaela sme sa dozvedeli, ze ak sa nic dramaticke neudeje, nezmeni sa radikalne pocasie, tak by mal Dodo ist plavat v sobotu rano. Zajtra este o 18:30 pôjdeme s Dodom k Rafaelovi na presnu instruktaz k plavbe.
S Dodom bude plavat aj mlada ceska plavkyna z Prostejova Lucia Lejsova s ktorou sme sa na obed na namesti v Tarife stretli a dohodli si dalsi postup. Teraz si ideme spolocne Ja, Laco a Dodo zaplavat.


3.7 10:00 - Dnes sme si dali budicek na 8:00 a mame na programe navstevu mestecka Tarifa, kde sa o 17:00 stretnutneme s Rafaelom, ktory tu vedie agenturu pre preplavby cez Gibraltarsku uzinu. Mali by sme sa dozvediet priblizny datum plavby a dalsie technicke podrobnosti potrebne pre plavbu.


2.7. - Stastlivo sme prileteli do Malagy a nasledne sa presunuli do Bolonie 20 km zapadne od Tarifi. Ubytovali sme sa a na vecer si skusili zaplavat v Atlantiku. Bolonia nas nesklamala co sa tyka vetra. Slusne fukal zapadny vietor a do pobrezia narazali 1.5 metrove vlny. V miestnej restauracii sme ukoncili den dobrou vecerou z miestnych specialit - pajlou z darou mora a langustou.


| Autor: Lubomir | Vydané dňa 30. 06. 2014 | 12139 prečítaní | facebook | Instagram |

© 2020 www.ladovemedvede.sk | Všetky práva vyhradené.