Teplota vody

//

História teplôt

História teplôt LaManche
___________________

Najnovšie videoPočet návštev: Štatistika

Mapa navstev

My sa zimy nebojíme, nemáme z nej strach.
S odvahou si zaplávame v ľadových vodách...


Zimné plávanie

Devín - Morava 2017 - Zimné plávanieDevin-tytulka

Tohtoročná "arktická"zima nám pripravila perfektné podmienky pre otužovanie a zimné plávanie. Od začiatku roka nám v okolí Bratislavy pozamŕzali všetky dostupné plochy stojatých vôd a naše pohľady sa upriamili na vodné toky. Morava je špecifická v tom, že pri malej výške hladiny tečie pomaly, čo má vplyv na tvorbu ľadu. Tento rok si príroda pre nás pripravila krásny darček a to v podobe teploty vody okolo nuly.

Celý článok TU

Celý týždeň boli teploty vzduchu cca 8°C pod nulou, a tak sme všetci plávania-chtiví tŕpli, či nám Morava nezamrzne.

V nedeľu nás Devín a Morava privítali v zamračeným až hmlistým dňom. Teplota vzduchu -6°C a vody +0.1°C. Hladina rieky Morava bola na veľmi nízkej úrovni okolo 110 cm. Bola pokrytá plávajúcimi kúskami ľadových krýh, čo sme nakoniec zhodnotili ako stav vyhovujúci pre uskutočnenie plávania.

Okolo 13-tej sme sa začali schádzať v reštaurácii "U rytiera". Všetci boli zvedaví, že čo a ako budeme plávať. Novým členom sme odporučili trať 500 m, to preto, lebo odhadovaný čas plavby by mal byť cca 10-12 minút a musia nazbierať skúsenosti aj s takto studenou a pomaly tečúcou vodou (1.5 km/h). Ostatní dlhoroční otužilci zvolili trať 1000 m. Spolu nás bolo 23 otužilcov.

Predseda prítomných oboznámil o stave podmienok plávania. Nakoniec rozhodol, že úsek 1000 m sa nebude plávať nakoľko voda v koryte rieky tiekla rýchlosťou okolo 1.7 km/h a bola pokrytá zo 60% ľadom, ktorý kvalitne premiešaval vrchné vrstvy vody. Morava je aj známa tým, že ruky a nohy riadne vymrazí. Myslím si, že tí, čo plávali tento rok Dunaj, potvrdia, že tentokrát to bolo riadne tvrdé na ruky.

Po spoločnom nástupe sme sa rozišli v dvoch skupinkách na príslušné stanovištia a ponorili do vôd Moravy. Na 500 m úsek sa podujalo 14 plavcov. V prvý moment sme si uvedomili, že tok je akosi pomalý po pár metroch sme sa mohli aj postaviť na dno rieky. Pri plávaní sme si museli dávať pozor na plávajúce kryhy, aby sme sa nedorezali. Aj tak sme sa všetci trochu na rukách porezali, ale nič tragické. Po cca 10 tich minútach sme 500-vkári doplávali k pamätníku. Tohtoročné podmienky boli náročné, ale všetci plavci to zvládli na výbornú.

V reštaurácii sme sa zahriali čajom. Osušili sme sa, prezliekli. Všetci spokojní s dnešnou vydarenou akciou sme sa rozišli domov.

Špecifikom plávania v dolnom toku rieky Morava je jej pomalý prietok a tiež nízka teplota vody, okolo 0°C. Pri tečúcej vode dochádza k obmývaniu tela plavca a intenzívnejšiemu pôsobeniu chladu na telo. Preto je dôležité v takejto vode plávať a takto pohybom svalov produkovať teplo potrebné pre vnútorné zahriatie dôležitých orgánov tela. Prsty na rukách, samozrejme, začnú rýchlo "mrznúť", ale plávaním - pohybom ich predsa len trochu viac prekrvíme. A keď vylezieme z vody, tak krúživým pohybom pažami docielime rýchle prekrvenie a rozmrazenie prstov. Tiež je veľmi efektívne vložiť celé dlane aj s prstami pod pazuchy.

Chceme sa poďakovať za disciplinované správanie všetkým plavcom otužilcom.

Poďakovanie patrí aj personálu "krčmy" U rytiera za príjemnú a vďaka rozkúrenému krbu teplú atmosféru.

Tešíme sa na Vás všetkých aj na budúcoročné zimné plávanie vo vodách Moravy.


Morave, Devínu, studenej vode a plavcom otužilcom "NAZDAR"

Ľubomír Klimek[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Lubomir | Vydané dňa 29. 01. 2017 | 1011 zobrazení | Informační e-mailVytlačiť článok
Site created by palieux © 2008 | Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvorené prostredníctvom phpRS - GNU/GPL redakčného systému.