Kalendár


Počasie

BRATISLAVA Zlaté piesky

Obrázok

Najnovšie video


S ľadovým medveďom
veselo aj vážne

Vtip na dnes

Mapa návštevZimné plávanie

Gabčíkovo Dunaj - 2013 - Zimné plávanie

Gabcikovo-2013-Csarda V piatok 15.3.2013 sa Slovenskom prehnala veterná smršť, ktorá za sebou zanechala sneh a chladné až mrazivé počasie. K tomu všetkému sa ešte posunul termín o dva týždne skôr ako býva zvykom ukončiť zimnú časť otužovania a plávania v otvorených vodách. Počasie nebolo dnes prívetivé, slnko zubaté, fúkal siný východný vietor a Dunaj sa tiež nenechal zahambiť. Tak sa spoločne ponorme do úžasných vôd Dunaja. Celý článok

Už sa neviem dočkať nedeľného popoludnia. Cestou do starého prístavu v Gabčíkove -Hullám csárda naložím ešte troch ladových medveďov Riša, Mareka a Roba. Vonku je mierne pod mrakom, celkom slušne fúka studený vietor od východu a Dunaj je akosi "rýchly". Voda má okolo +5°C a vzduch +2°C. Vonku v areály Csárdy už divoko klokoce miestna špecialita - rybacia polievka, ktorá nám po odplávaní určite bude chutiť.

Postupne sa schádzame a o 14tej sa sedemnásti plavci otužilci presúvame na parkovisko, kde sa k miestnym obyvateľom a aj nám plavcom prihovorila pani Lelovicsová, manželka nášho dnešného hostiteľa Mikuláša Lelovicsa.

Dnes sme si naplánovali dve trate 250 a 1 000m. Väčšina plavcov sa presunula na začiatok 1 000m trate proti prúdu Dunaja. Už počas presunu bolo jasné, že plavba nebude taká normálna ako po iné roky. Po vplávaní do vôd Dunaja sme boli nútený celkom riadne zabrať proti spätnému toku. Tento úsek bol o dľžke asi 250 m. Potom nadvládu nad našimi plaveckými telami prevzal silný východný protivietor. Bol tak silný, že nám do tvárí vrhal spenené vrcholce studených vĺn a tiež spomaľoval plávanie. Posledných 200 m už bolo pod patronátom silného a rýchleho hlavného toku Dunaja. No a na záver bolo obtiažne vystúpiť na breh. Ale nakoniec sa to všetkým účastníkom podarilo bez nejakých ťažkostí. Ja som si to spolu s Lacom z DS a jeho synom zopakoval. Celkový čas sme mali asi 18 minút.

V csárde sme sa osušili, a pochutnali na perfektnej rybacej polievke - halászle. Bez tejto výbornej "hullán csárda halászle" si už nevieme predstaviť ukončenie zimnej časti otužovania a začiatok letnej časti vytrvalostného plávania.

Dunaj bol a vždy je iný. Nikdy sa neopakuje. A práve táto jeho vlastnosť mi vždy imponuje a do nás všetkých plavcov vlieva chuť si ho znova a znova užiť a postupne zvyšovať osobné športové ciele.

Touto cestou sa chceme poďakovať pánovi Lelovicsovi a personálu csárdy za fantastickú atmosféru a občerstvenie.

Dunaju, Gabčíkovu, studenej vode a plavcom otužilcom "NAZDAR"

Ľubomír Klimek

Fotogaléria v Picasa TU

Krátke video TU

| Autor: Lubomir | Vydané dňa 17. 03. 2013 | 2629 prečítaní | facebook | Instagram |

© 2020 www.ladovemedvede.sk | Všetky práva vyhradené.